Rady podróżników

Ekwador - Kostaryka


Czas podróżowania

Ze względu na różnorodność krajobrazów Ekwadoru - góry, niziny po zachodniej stronie Andów, amazońska dżungla po ich wschodniej stronie - nie ma jednej pory roku optymalnej dla odwiedzenia wszystkich regionów kraju. Nasze miesiące zimowe to stosunkowo sucha pora w Amazonii, wówczas więc najlepiej planować podróż w te strony (w porze deszczowej może być to nieosiągalne). Z kolei w Andach panuje w tym czasie zmienna pogoda, z okresami słonecznej i deszczowej aury (najmniej opadów jest w okresie naszego lata). Na nizinach nad Pacyfikiem na początku roku panuje pora deszczowa. Tak więc, jeśli w planie zwiedzania Ekwadoru występują góry i dżungla amazońska, to najlepsze są jednak nasze miesiące zimowe.
Z kolei w Kostaryce w pierwszych miesiącach roku występuje pora sucha, zarówno we wnętrzu kraju, jak i na obu wybrzeżach, czyli nad Pacyfikiem i Atlantykiem, choć nad Morzem Karaibskim zawsze trzeba się liczyć z przelotnymi deszczami. Niemniej nasze miesiące zimowe są optymalnym okresem do odwiedzenia tego kraju.

Wizy

W listopadzie 2004 roku została ponownie wprowadzona (po okresie ruchu bezwizowego) turystyczna wiza do Ekwadoru. Koszt uzyskania wizy w ambasadzie Ekwadoru w Warszawie to 60 USD. Wizę można otrzymać w ciągu jednego dnia.
Do odwiedzenia Kostaryki wiza nie jest potrzebna.

Komunikacja

W Ekwadorze bardzo dobrze funkcjonuje komunikacja dalekobieżna - autobusy kursują dość punktualnie, chociaż mają niezwykły zwyczaj zatrzymywania się na każde żądanie i każdym miejscu - wystarczy wyjść na szosę i wyciągnąć rękę!  Ponadto komunikacja autobusowa jest bardzo tania - koszt przejazdu 100 km wynosi 1 USD.
W miastach można wygodnie korzystać z taksówek - jest ich wiele (w kolorze żółtym), a ich koszt w granicach miasta to 1 - 2 USD (5 USD w przypadku lotniska).
W Kostaryce także można wygodnie korzystać z taniej komunikacji autobusowej; koszty biletów, jak również sposób funkcjonowania są podobne, jak w Ekwadorze. Dobrą alternatywą dla wygodnego zwiedzania tego niewielkiego kraju może być wynajęcie samochodu: koszt dziennego wynajęcia samochodu osobowego średniej klasy waha się w granicach 50 - 65 USD.

Noclegi

Hoteliki dla globtroterów można łatwo znaleźć w zarówno w Ekwadorze, jak i Kostaryce. Są to często prywatne pensjonaty z sympatyczną obsługą. Ceny kształtują się w granicach 6-10 USD w mniejszych miastach, 10-15 USD w stolicach lub w znanych miejscowościach turystycznych. Ceny noclegów w Kostaryce są nieco wyższe niż w Ekwadorze, ze względu na większą liczbę turystów zagranicznych.

Kursy walut (listopad 2001)

W Ekwadorze walutą jest dolar amerykański.

Kostaryka - 1 USD = 468 colon (CRC)


© Copyright by Zbigniew Bochenek. Design by Jac.