Rady podróżników

Meksyk - Gwatemala


Czas podróżowania

Najlepszą porą do odwiedzenia Meksyku jest okres od października do maja. Wówczas szczególnie w południowej części kraju panują niezbyt wysokie temperatury. Jednak na płaskowyżach w centralnych i północnych regionach temperatura w styczniu - lutym może spadać do zera. Należy unikać miesięcy letnich (lipiec - sierpień) ze względu na olbrzymią ilość turystów; z kolei podczas najważniejszych świąt kościelnych (Wielkanoc, Boże Narodzenie) występuje masowy przepływ miejscowej ludności. W Gwatemali najlepszy okres zwiedzania to listopad - maj; warto odwiedzić ten kraj w okolicy Wielkanocy, święto to jest tu bowiem celebrowane szczególnie uroczyście.

Wizy

Na wjazd do Meksyku nie jest wymagane posiadanie wizy w przypadku pobytu turystycznego (do 90 dni). Dobiegają końca rozmowy o zniesieniu obowiązku wizowego przy wjeździe Polaków do Gwatemali (październik 2004). Dotychczas gwatemalską wizę można było załatwić "od ręki" w ambasadzie Gwatemali w Mexico City.

Komunikacja

W Meksyku bardzo dobrze działa dalekobieżna komunikacja autobusowa - autobusy są wygodne i docierają dość punktualnie na miejsce, zaś ceny biletów nie są wysokie (rzędu 20 USD za 1000 km trasy). W stolicy Meksyku najwygodniej jest przemieszczać się metrem (choć zatłoczonym w godzinach szczytu). W przypadku podróży do Gwatemali można skorzystać z komunikacji autobusowej, jednak jest to wariant dość uciążliwy ze względu na długość i górzystość trasy; dobra alternatywą jest przelot z Jukatanu (Merida) do stolicy Gwatemali, Guatemala City.
W Gwatemali autobusy nie są tak wygodne jak w Meksyku (na ogół są przepełnione pasażerami), a punktualność nie jest ich główną cechą. W przypadku podróży ze stolicy kraju na północy wschód (w celu zwiedzania Tikalu) można wykorzystać niedrogą komunikację lotniczą.

Noclegi

W Meksyku nietrudno znaleźć hoteliki dla globtroterów w mniejszych miastach, nieco trudniej w bardzo turystycznych miejscowościach i w stolicy. Ceny kształtują się w granicach 3-8 USD w mniejszych miastach, 8-15 USD w stolicy, Mexico City. W Gwatemali w miejscowościach licznie uczęszczanych przez turystów (Antigua, Tikal) nie jest łatwo znaleźć w sezonie turystycznym tani nocleg; ceny w prywatnych pensjonatach wynoszą w granicach 3-5 USD. W stolicy Guatemala City także niełatwo o nocleg; koszt noclegu w turystycznym hoteliku to wydatek rzędu 10 USD.

Kursy walut (listopad 2001)

Meksyk - 1 USD - 3.43 peso meksykańskich (MXP)

Gwatemala - 1 USD - 5.93 quetzala


© Copyright by Zbigniew Bochenek. Design by Jac.