Rady podróżników

Nepal - Indie Połudnowe


Czas podróżowania

Istnieją dwa okresy optymalnego podróżowania po Nepalu. Jednym z nich jest przełom zimy i wiosny. W marcu bywa już ciepło, zaczynają kwitnąć rododendrony, jednak często mgły utrudniają widoczność gór. Drugą bardzo dobrą porą jest jesień. W październiku - listopadzie jest sucho i dość ciepło, zaś przejrzystość powietrza zapewnia wspaniałe widoki. Oczywiście w wyższych partiach gór należy być przygotowanym na temperatury nocą poniżej zera. W południowych Indiach późna jesień to bardzo dobry okres do podróżowania - temperatura jest znacznie niższa w porównaniu z miesiącami letnimi, nie występuje wpływ monsunu. Stwarza to optymalne warunki do zwiedzania i pokonywania znacznych odległości między atrakcjami poszczególnych regionów.

Wizy

Bezpłatną wielokrotną wizę indyjską otrzymujemy prawie od ręki w Ambasadzie Indii w Warszawie. Wizę nepalską możemy otrzymać w trojaki sposób: w Ambasadzie Nepalu w Delhi, na granicznych przejściach drogowych lub, jak w naszym przypadku, na lotnisku w Kathmandu. Koszt wydania wizy na lotnisku to 30 USD.

Komunikacja

Komunikacja w Nepalu opiera się na sieci autobusów. Autobusy, zwykle zatłoczone, kursują jednak tylko między głównymi miastami. W miastach można skorzystać z motorowych riksz lub dość tanich taksówek. Przy planowaniu dotarcia do tras trekkingowych w głąb gór warto skorzystać z samochodu terenowego, wynajętego w jednej z licznych agencji turystycznych. W naszym przypadku koszt wynajęcia takiego samochodu na dojazd do wrót Parku Narodowego Langtang dla 4 osób wyniósł 160 USD.
W Południowych Indiach można podróżować autobusami lub pociągami. Sieć autobusów jest gęsta, obsługiwana przez wiele firm i pojazdów, stąd też ceny przejazdów są bardzo niskie - w granicach 1 USD za trasę ponad 100-kilometrową. Linie kolejowe łączą główne miasta - podróż pociągiem jest również tania. W miastach kursują liczne autobusy miejskie oraz riksze motorowe.

Noclegi

Hoteliki dla globtroterów w Kathmandu są zgrupowane w dzielnicy Thamel oraz w jej najbliższym otoczeniu, a także wokół zabytkowej części miasta. Ceny kształtują się w granicach 2 - 5 USD za nocleg w pokoju 2- 3-osobowym. W schroniskach górskich na trasie trekkingu ceny są jeszcze niższe (1 - 2 USD/os) - oczywiście nocuje się w skromniejszych warunkach niż w stolicy. W Indiach Południowych ceny noclegów także kształtują się w granicach kilku dolarów. Można dość łatwo znaleźć przyzwoity pokój z łazienką w hotelu w centrum miasta w cenie 4 - 5 USD/os.

Kursy walut (listopad 2001)

Nepal - 1 USD - 77 nepalskich rupii
Indie - 1 USD - 53 hinduskie rupie


© Copyright by Zbigniew Bochenek. Design by Jac.