|
Relacje z podróży
Nowa Zelandia - kraj długiej białej chmury
Nowa Zelandia - kraj położony na krańcu naszego świata - od dawna fascynowała mnie swoją niesamowicie różnorodną przyrodą. Spotyka się tu wielkie bogactwo krajobrazów - piękne piaszczysto-klifowe wybrzeża morskie z ciekawą linią brzegową, liczne różnobarwne zjawiska geotermalne i wulkaniczne, surowe góry z potężnymi lodowcami, wysokimi fiordami i śnieżnymi szczytami, zielone przestrzenie łąk i lasów, wzbogacone niezwykłej urody jeziorami. W tych krajobrazach żyją ciekawi przedstawiciele miejscowej fauny: rzadkie papugi, jaszczurki, pingwiny, delfiny, foki, wieloryby.
W lutym i marcu 2008 roku wraz z trójką przyjaciół udało mi się zrealizować marzenie zobaczenia na własne oczy tej niezwykłej krainy. Oto relacja z naszej miesięcznej wyprawy.
Dziennik podróży
10.02
Przelot LOT-em z Warszawy do Amsterdamu, a następnie linią lotniczą Cathay Pacific do Hongkongu (11.5 godz. lotu).
11.02
Po porannym przybyciu do Hongkongu udajemy się pociągiem Airport Express na zwiedzanie miasta. Zwiedzamy centralną i zachodnią część wyspy Hongkong: Western Market, handlowe ulice ze specjalnościami chińskimi (żeń-szeń, gniazda ptasie, suszone owoce morza), świątynię Han Ho, katedrę św. Jana.
Wieczorem wracamy na lotnisko i realizujemy drugi etap podróży - przelot na trasie Hongkong - Auckland (11 godzin lotu).
12.02
Przylatujemy do Auckland wczesnym popołudniem. Z lotniska udajemy się do centrum miasta minibusem Shuttle Bus (12.5 NZ$/os). Zamieszkujemy w hostelu City Garden Lodge położonym w willowej dzielnicy na obrzeżu centrum (29 NZ$). Wieczór spędzamy u przedstawiciela miejscowej Polonii, prof. Janusza Lipskiego, w sympatycznej domowej atmosferze.
13.02
Przed południem dokonujemy rezerwacji samochodu na objazd Wyspy Północnej (Honda 4WD, 79 NZ$/dzień). Następnie udajemy się do portu, skąd odpływamy statkiem na wyspę Rangitoto (1 godz. - 20 NZ$), podziwiając panoramę Auckland od strony morza. Po przybyciu na wyspę wchodzimy na szczyt wygasłego wulkanu Rangitoto (260 m n.p.m., ok. jednej godz.). Ze szczytu roztacza się piękna panorama na usianą licznymi wyspami zatokę Hauraki i miasto Auckland. W drodze powrotnej zwiedzamy willową dzielnicę Auckland - Devonport, po czym wracamy do centrum miasta, docierając do jego symbolu, Sky Tower - wieży telewizyjnej z tarasem widokowym i centrum informacji turystycznej.
14.02
Wypożyczonym samochodem wyruszamy na wschodnie wybrzeże Wyspy Północnej - półwysep Coromandel (143 km - 2.5 godz.). Wczesnym popołudniem docieramy do niewielkiego miasteczka Tairua, ładnie usytuowanego nad morską zatoką u stóp wygasłego wulkanu Paku. Zamieszkujemy w hostelu Pinacle Backpackers (25 NZ$). Późnym popołudniem przy siąpiącym deszczu spacerujemy po miasteczku.
15.02
Udajemy się do miejscowości wypoczynkowej Hahei, z piękną piaszczystą plażą, skąd wyruszamy na wędrówkę wzdłuż wybrzeża klifem morskim, przez zatokę Stingray Bay do Cathedral Cove (Zatoki Katedralnej), słynnej z niezwykle ciekawych form skalnych. W drodze powrotnej do Hahei oglądamy zatokę Gemstone Bay - wędrówka zajmuje nam ok. 3 godzin. Potem jedziemy do miejscowości Cook's Beach, w pobliżu której na Wyspie Północnej w listopadzie 1769 r. wylądował kapitan James Cook. Docieramy następnie do miejscowości Hot Water Beach, słynącej z gorących źródeł występujących na obszarze plaży (niestety zalanych w wyniku przypływu). Wracamy do miasteczka Tairua i wchodzimy na szczyt wygasłego wulkanu Paku, skąd roztacza się przepiękna panorama 360 o na morze, góry i zatokę, w tym na sąsiadujące z Tairua miasteczko Panaui.
16.02
Wyruszamy z Tairua w głąb wyspy, do miasta Rotorua - największego ośrodka zjawisk geotermalnych. Po drodze oglądamy endemiczne drzewa Nowej Zelandii - kauri oraz zwiedzamy rezerwat przyrody Broken Hills, znany m.in. z dawnej działalności górniczej. Oglądamy pozostałości górniczych działań (stare konstrukcje, tunele), spotykamy zieloną szkołę nowozelandzkiej młodzieży i podziwiamy miejscową przyrodę z potężnymi paprociami drzewiastymi na czele. Następnie przez miejscowości Katikai i Tauranga docieramy do Rotorua. Po zakwaterowaniu w Spa Lodge (21 NZ$) wyruszamy na spacer po mieście. Odwiedzamy Government Gardens z ciekawym XIX-wiecznym domem zdrojowym, będącym obecnie siedzibą Muzeum Sztuki i Historii. Spacer kończymy na promenadzie nad jeziorem Rotorua, skąd można wybrać się na przejażdżkę parowym statkiem lub na przelot samolotem nad okolicznymi górami.
17.02
Wyruszamy na zwiedzanie rezerwatu geotermalnego Wai-O-Tapu (ok. 30 km na południe od Rotorua). Oglądamy najważniejsze atrakcje rezerwatu: gejzer Lady Knox, Dom Diabła, Diabelskie Kałamarze, Paletę Artysty, Basen Szampański, Basen Opali, Basen Ostrygi, Siarkową Jaskinię, wodospad jez. Ngahoro, Łazienkę Diabła. Następnie przemieszczamy się do drugiej atrakcji geotermalnej w okolicy Rotorua - doliny Waimangu. Podziwiamy tu m.in. jezioro Patelnia, Diabelski Krater, Marmurowe Tarasy, jezioro Rotomahana z rezerwatem wodnego ptactwa i wulkanem Tarawera w tle.
18.02
Rankiem odwiedzamy dzielnicę Rotorua, Ohinemutu, stanowiącą centrum życia mieszkających tu licznie Maorysów - rdzennej ludności Nowej Zelandii. Oglądamy m.in. anglikański kościół St. Faith z oryginalnymi maoryskimi witrażami oraz dom spotkań Maorysów. Następnie przemieszczamy się na przedmieścia Rotorua, do rezerwatu Te Puia. Rezerwat obejmuje wioskę maoryską oraz zespół geotermalny z najwyższym w Nowej Zelandii gejzerem Pohutu, osiągającym wysokość 30 metrów. Oglądamy erupcję gejzeru i otaczające go piękne, wapienne tarasy. Następnie docieramy do maoryskiego domu, gdzie mamy sposobność obejrzeć występ zespołu Maorysów i wysłuchać ich ludowych pieśni, wywodzących się z kręgu kultury polinezyjskiej. Po zakończeniu występu oglądamy warsztaty rzemieślnicze, w których Maorysi wytwarzają rzeźby oraz wyroby codziennego użytku (np. stroje z liści palmowych). Po opuszczeniu wioski przemieszczamy się przez las Whaka nad jezioro Tarawera, mijając po drodze wioskę zasypaną w wyniku potężnej erupcji wulkanu Tarawera w 1886 r. Późnym popołudniem odwiedzamy znajdujący się na przedmieściach Rotorua mini-ogród zoologiczny Rainbow Springs, gdzie mamy możliwość oglądać niektóre okazy endemicznej fauny Nowej Zelandii, m.in. słynnego ptaka kiwi, jaszczurkę hatteria, miejscowe ryby i papugi.
19.02
Zbaczamy z głównej trasy, aby zobaczyć jeden z najciekawszych rezerwatów geotermalnych Nowej Zelandii, Orakei Korako (Ukryta Dolina). Położony nad jeziorem rezerwat urzeka zróżnicowanymi formacjami, takimi jak Szmaragdowy Taras, Diamentowy Gejzer, Tęczowe Kaskady, Paleta Artysty, Złoty Taras, Jaskinia Ruatapu ze Szmaragdowym Jeziorem. Po obejrzeniu rezerwatu docieramy w okolice miasta Taupo, gdzie oglądamy wodne atrakcje tego regionu: rzekę Waikato, bystrza Aratiatia i wodospad Huka. Zamieszkujemy w Taupo w hostelu Burkes Backpackers (27 NZ$).
20.02
Rankiem udajemy się wzdłuż jeziora Taupo do odległego ok. 100 km wulkanicznego Parku Narodowego Tongariro. Docieramy do położonej w głębi parku wioski Whakapapa oraz do obszaru lawowego u stóp czynnego wulkanu Ruapehu (2797 m). Udajemy się na trekking szlakiem prowadzącym poprzez wulkaniczny płaskowyż z wulkanami Ruapehu, Ngauruhoe i Tongariro w tle do wodospadu Taranaki, podziwiając po drodze urozmaiconą roślinność płaskowyżu. Po powrocie do Whakapapa Village wyruszamy w drogę powrotną do Taupo, okrążając częściowo masyw wulkaniczny Parku Narodowego Tongariro.
21.02
Wyruszamy z Taupo w głąb wyspy na północny zachód, aby po 3 godzinach jazdy dotrzeć do miejscowości Waitomo. W jej pobliżu znajdują się najciekawsze jaskinie Nowej Zelandii - Waitomo Caves. Zwiedzamy dwie najbardziej interesujące jaskinie - niezwykłą Glowworm Cave z podziemną rzeką i tysiącami świecących w ciemności robaczków oraz Aranui Cave z bogatą ornamentyką w postaci stalaktytów i stalagmitów. Po wizycie w podziemnym świecie wracamy do Auckland i oddajemy wypożyczony samochód. Ostatni nocleg przed udaniem się na Wyspę Południową spędzamy w City Garden Lodge.
22.02
Samolotem linii lotniczych Air New Zealand podróżujemy z Auckland do Christchurch - największego miasta Wyspy Południowej. Po ok. godzinnym locie urozmaiconym pięknymi widokami obu wysp lądujemy w Christchurch i udajemy się do hostelu City Oasis (24 NZ$). Po zakwaterowaniu wyruszamy na rekonesans do centrum miasta, odwiedzając m.in. Plac Katedralny i jego otoczenie.
23.02
Zwiedzanie Christchurch rozpoczynamy ponownie od Placu Katedralnego, na którym w sobotnie przedpołudnie odbywa się pchli targ. Oglądamy XIX-wieczną, neogotycką katedrę, we wnętrzu której ma miejsce wystawa kwiatów, stare budynki rządowe i pomnik ofiar II wojny światowej. Następnie kontynuujemy spacer wzdłuż otoczonej zielenią rzeki Avon, oglądając m.in. drewniany kościół św. Pawła z zabytkową dzwonnicą. Wkrótce docieramy do jednej z największych atrakcji miasta - założonych w 1887 roku Ogrodów Botanicznych. Tu podziwiamy potężne stare drzewa - cedry, eukaliptusy, araukarie, lipy, daglezje oraz liczne kwiaty umieszczone w szklarniach i na rabatach: begonie, róże, orchidee, dzbaneczniki, hortensje. Oglądamy przyległe do Ogrodów Muzeum Canterbury oraz wiktoriańskie budynki uniwersytetu (panuje tu piknikowa sobotnia atmosfera). Nieco archaiczną angielską atmosferę miasta uzupełniają zabytkowe tramwaje i budowle szkolne, przypominające szacowne mury z Oxfordu czy Cambridge.
24.02
Wynajmujemy samochód na objazd Wyspy Południowej, tym razem osobowe combi Subaru Legacy (75 NZ$/dzień) i wyruszamy nim na południowy zachód, w kierunku najwyższego masywu Alp Południowych. Po drodze podziwiamy malownicze jezioro Tekapo o niezwykłej, jasnoniebieskiej barwie wody. Na jego brzegu znajduje się pięknie usytuowany kamienny kościółek Dobrego Pasterza. Po krótkim odpoczynku wyruszamy w dalszą trasę i popołudniową porą docieramy nad północny kraniec jeziora Pukaki, do ośrodka kempingowego Glentanner Park Centre, położonego w odległości 25 km od najwyższego masywu górskiego Nowej Zelandii, Mt Cook (3754 m). Wieczorem mamy okazję podziwiać przepiękną panoramę Alp Południowych.
25.02
Docieramy do wioski Mt Cook Village i udajemy się na zwiedzanie Parku Narodowego Mt Cook/Aoraki. Osiągamy punkt widokowy Kea Point, skąd roztaczają się wspaniałe widoki masywu Mt Cooka, lodowca Muellera i wiszących lodowców na zboczach szczytu Selton. Przemieszczamy się do kolejnych lodowcowych dolin; oglądamy ujście doliny z lodowcem Hookera oraz podziwiamy z punktu widokowego największy lodowiec Nowej Zelandii - Lodowiec Tasmana (29 km długości) z jeziorem u jego czoła i pływającymi w nim górami lodowymi. Wieczorem z ośrodka kempingowego mamy szczęście podziwiać górski krajobraz podczas zachodu słońca.
26.02
Oglądamy wspaniały wschód słońca oświetlającego najwyższy masyw Alp Południowych i wyruszamy w dalszą trasę na południe wyspy. Po drodze podziwiamy kilka górskich jezior, w tym jezioro Oahu o niezwykłej ciemnoniebieskiej barwie wody, usytuowane w dzikim, górskim krajobrazie. Wczesnym popołudniem docieramy do zabytkowego dawnego miasteczka poszukiwaczy złota, Arrowtown. Oglądamy XIX-wieczne drewniane budowle (aptekę, pocztę, piekarnię) oraz osadę chińskich robotników. Późnym popołudniem osiągamy Queenstown - stolicę sportów ekstremalnych Nowej Zelandii - miasto pięknie położone na brzegu jeziora Wakatipu. Zamieszkujemy w centrum miasta, w hostelu Southern Laughter (25 NZ$).
27.02
Wyruszamy na zwiedzanie okolic Queenstown. Oglądamy najpierw dolinę rzeki Shootover z ciekawymi formami skalnymi i zabytkowym mostem (gdzie rozpoczęła się kariera bungee). Przyglądamy się także jednej z adrenalinowych atrakcji na rzece Shootover - przejazdom szybką motorówką w wąskim kanionie. Następnie udajemy się na wycieczkę malowniczą drogą prowadzącą wzdłuż jeziora Wakatipu do miejscowości Glenorchy (w tym rejonie kręcono zdjęcia do słynnej trylogii Władca Pierścieni). Po powrocie do Queenstown wyruszamy kolejką linową na pobliski Bob's Peak, skąd roztacza się niesamowita panorama na miasto, otaczające je góry i jezioro Wakatipu. Jest to także miejsce do uprawiania sportów ekstremalnych - skoków na bungee oraz lotów na paralotni.
28.02
Wyruszamy z Queenstown na południe, w stronę miejscowości Te Anau, położonej nad jeziorem o tej samej nazwie. Po drodze oglądamy rezerwat przyrody Big Pone z karłowatą górską roślinnością. Z Te Anau przemieszczamy się do osiągalnej najdalej na południowy zachód miejscowości Manapouri, usytuowanej nad jeziorem Manapouri, wcinającym się głęboko w głąb Parku Narodowego Fiordland. Podziwiamy tu surowe górskie krajobrazy i wracamy w okolice Te Anau, do miejsca zamieszkania na farmie danieli, Barnyard Backpackers (30 NZ$). Późnym popołudniem wyruszamy na rejs po jeziorze Te Anau (56NZ$), którego główną atrakcją jest zwiedzanie położonej na brzegu jeziora jaskini Glowworm Cave. Trasa w jaskini biegnie podziemną rzeką, nad którą można obserwować świecące niebieskim światłem larwy. Po powrocie z rejsu na obrzeżach Te Anau odwiedzamy mini-zoo prezentujące głównie okazy miejscowych ptaków (kea, takahe, kaka).
29.02
Wyruszamy z Te Anau w głąb Parku Narodowego Fiordland, w stronę miejscowości i najsłynniejszego fiordu Nowej Zelandii, Milford Sound. Po drodze w deszczu podziwiamy bujną przyrodę Fiordlandu. Z miejscowości Milford Sound wyruszamy na rejs po fiordzie (45 NZ$). Oglądamy w deszczowej aurze niesamowitą scenerię tego miejsca - pionowe skalne ściany, dochodzące do 1600 metrów wysokości (Mitre Peak) z licznymi kaskadami wodospadów. Po zakończeniu rejsu wracamy przez góry do Queenstown (ok. 300 km). Wieczorem odwiedzamy ogród botaniczny w Queenstown, malowniczo położony na jeziornym półwyspie.
1.03
Z Queenstown jedziemy ponownie na zachodnie wybrzeże wyspy, do Parku Narodowego West Coast. Ponad 360-kilometrową trasę pokonujemy w deszczowej aurze, mijając miejscowości Cardrona, Wanaka i przecinając położony w masywie Alp Południowych Park Narodowy Mt Aspiring. Po ponad 7 godzinach jazdy docieramy do małej miejscowości Franz Josef, położonej u stóp lodowca o tej samej nazwie. W silnym deszczu kwaterujemy się w hostelu Glow Worm Cottages (23 NZ$).
2.03
Ze względu na utrzymującą się deszczową aurę wykonujemy trzy podejścia, aby z bliska zobaczyć lodowiec Franz Josef. Za trzecim razem sztuka ta udaje się i z punktu widokowego mamy okazję podziwiać usiany szczelinami jeden z najpiękniejszych lodowców Nowej Zelandii. Wieczorem aura poprawia się pozwalając na spacer po miejscowości i wynagradzając oczekiwanie pięknymi widokami gór o zachodzie słońca.
3.03
Rankiem przy pięknej pogodzie wyruszamy z miejscowości Franz Josef na północno-wschodnie wybrzeże wyspy, do miasta Kaikoura (ponad 500 km). Na trasie najpierw odwiedzamy nadmorską miejscowość Okarito, usytuowaną nad laguną, skąd roztaczają się panoramiczne widoki górskiego łańcucha Alp Południowych. Następnie docieramy do westernowego miasteczka Hokitika, słynącego z licznych wyrobów rzemieślniczych, w tym z biżuterii z jadeitu. Dalej nasza trasa prowadzi przez największe miasto zachodniego wybrzeża, Greymouth, skąd droga wspina się na przełęcz Lewis Pass, przecinając ponownie pasmo Alp Południowych. Po ok. 10 godzinach jazdy wieczorem docieramy do nadmorskiej miejscowości Kaikoura. Zamieszkujemy w położonym blisko morza hotelu Adelphi (25 NZ$).
4.03
Próbujemy bez sukcesu dostać się na statek, którym można wybrać się na poszukiwanie i oglądanie wielorybów, przebywających w zatoce w pobliżu Kaikoura. Zamiast rejsu wybieramy się na spacer klifem morskim w pobliżu miejscowości; trasa dostarcza nam pięknych widoków morza i górskiej okolicy, a także umożliwia oglądanie kolonii fok i ptaków morskich. Po południu wybieramy trasę w poprzez półwyspu Kaikoura docierając do portu South Bay położonego po drugiej stronie półwyspu.
5.03
Wyruszamy z Kaikoura wzdłuż wybrzeża na północ wyspy. Na trasie oglądamy ponownie dużą kolonię fok. Docieramy do miasta Blenheim - stolicy winiarstwa w Nowej Zelandii. Po krótkim zwiedzaniu miasta kontynuujemy podróż w kierunku zachodnim w głąb pasma Alp Południowych, aby dotrzeć do Parku Narodowego Nelson Lakes. Wczesnym popołudniem osiągamy małą miejscowość St. Arnaud, położoną u wrót parku nad jeziorem Rotoiti. Zamieszkujemy w hotelu Traverse-Sabine (28 NZ$) i wyruszamy na zwiedzanie parku. Oglądamy bogatą przyrodę parku, korzystając ze szlaków prowadzących wzdłuż brzegów jeziora (w tym szlaku Honeydew Walk przecinającego ciekawe lasy bukowe).
6.03
Z miejscowości St. Arnaud udajemy się przez góry na północ wyspy, do miasta Nelson (znanego z największej liczby słonecznych dni w roku). Zwiedzamy to miasto w nietypowej, dość deszczowej aurze, oglądając m.in. położoną na wzgórzu katedrę. Następnie wyruszamy do Parku Narodowego Abel Tasman, uważanego (słusznie) za najpiękniejszy morski park Nowej Zelandii. Docieramy do położonej u wrót parku małej miejscowości Marahau. Zamieszkujemy na farmie Old Mac Donalds (20 NZ$) w sąsiedztwie zwierząt hodowlanych (owce, lamy, krowy). Po południu spacerujemy po miejscowości Marahau, odwiedzając miejscową galerię sztuki z ciekawymi rzeźbami z drewna.
7.03
Rankiem udajemy się wodną taksówką (52 NZ$) wzdłuż wybrzeża w głąb parku (ok. jednej godziny), po drodze podziwiając wybrzeże od strony morza i oglądając kolonię fok. Po dotarciu do Tonga Bay wyruszamy na całodniową pieszą wędrówkę po parku. Szlak prowadzi częściowo klifem morskim, schodząc do kolejnych piaszczystych zatok. Podziwiamy urozmaiconą linię brzegową, piękne plaże, turkusowe morze i bogatą przyrodę z gajami paproci drzewiastych na czele. Po 6 godzinach wędrówki docieramy do Torrent Bay - zatoki z małą miejscowością wypoczynkową. Stąd późnym popołudniem odpływamy zamówioną wodną taksówką do Marahau.
8.03
Rankiem wyruszamy z Marahau poprzez Nelson do miasteczka Picton, będącego zakończeniem naszej podróży po Wyspie Południowej. Trasa wiedzie malowniczą drogą Queen Charlotte Drive wijącą się pomiędzy zatokami wcinającymi się głęboko w głąb lądu poprzez region zwany Marlborough Sounds. Po kilku godzinach jazdy docieramy do portu promowego Picton, malowniczo usytuowanego u stóp gór w zatoce. Oddajemy wypożyczony samochód i promem firmy Interislander wyruszamy w trzygodzinną podróż do Wellington - stolicy kraju położonej w zatoce na południowym krańcu Wyspy Północnej. Płyniemy najpierw przez godzinę długą wąską zatoką, następnie przecinamy wyjątkowo spokojną Cieśninę Cooka i późnym popołudniem docieramy do portu w Wellington. Udajemy się do hostelu Worldwide Backpackers (28 NZ$), skąd wieczorem wybieramy się na rekonesansowy spacer do centrum miasta.
9.03
Zwiedzamy stolicę kraju, pięknie usytuowaną na wzgórzach nad zatoką, nazywaną z racji położenia siostrzanym miastem San Francisco. Zwiedzanie rozpoczynamy od zabytkowej dzielnicy drewnianych, stuletnich domków, następnie oglądamy dzielnicę rządową z ciekawymi budynkami Parlamentu, archiwów państwowych, z Biblioteką Narodową i katedrą św. Pawła. Tramwajem linowym udajemy się na wzgórze, skąd roztacza się wspaniały widok na miasto i zatokę. Następnie zaglądamy do Ogrodów Botanicznych Wellington, pięknie rozlokowanych na wzgórzach, z ciekawymi okazami drzew i kwiatów. Wracamy do centrum miasta na nabrzeże, gdzie oglądamy m.in. zabytkowe budowle portowe. Na nabrzeżu znajduje się także najważniejsze, najciekawsze muzeum Nowej Zelandii, Te Papa Tongarewa. Prezentowana jest w nim w nowoczesny, multimedialny sposób cała historia Nowej Zelandii, zarówno ta związana z kulturą Maorysów, jak i późniejszych osadników z całego świata. Spędzamy w muzeum ok. 3 godzin zapoznając się z różnymi aspektami tego kraju (w tym z akcentami polonistycznymi).
11.03
Wczesnym rankiem wyruszamy na lotnisko w Auckland, skąd przed południem startujemy w drogę powrotną do kraju. Po 11 godzinach lotu docieramy do Hongkongu, skąd po 8 godzinach przerwy samolotem linii Cathay Pacific odlatujemy późnym wieczorem do Frankfurtu.
12.03
Rankiem przylatujemy do Frankfurtu, skąd wkrótce udajemy się linią LOT-u do Warszawy. Tu kończymy wyprawę Nowa Zelandia 2008.
|