Relacje z podróży

Barwy Radżastanu



Radżastan to największy stan Indii - wyjątkowy w mozaice stanów tego olbrzymiego kraju. Jest to kraina usiana potężnymi fortami i wspaniałymi pałacami maharadżów. Można tu podziwiać bogate rezydencje kupców, niegdyś przemierzających piaski pustyni Thar. W pustynnych wioskach i tętniących życiem miastach spotkamy barwnie odzianych mieszkańców. Tu możemy zachwycić się niezwykle misterną architekturą dżinijskich i hinduistycznych świątyń oraz chłonąć religijną atmosferę tych miejsc. Podróż po Radżastanie to także spotkanie z bogatą, częstokroć dramatyczną historią tych ziem, zamieszkałych od wieków przez walecznych Radżputów. Te atuty spowodowały że w lutym 2014 roku postanowiłem przemierzyć ów niezwykle ciekawy stan Indii. Oto relacja z mojej dwutygodniowej podróży:


Dziennik podróży


4.02
Przelot na trasie Warszawa - Amsterdam - Delhi. Przylot do Delhi w godzinach nocnych; zakwaterowanie w dzielnicy Paharganj (hotel Cottage Yes Please).

5.02
Rankiem wyruszamy na zwiedzanie niektórych atrakcji stolicy Indii. Docieramy do położonego na południowych krańcach miasta kompleksu Qutab Minar, zbudowanego w stylu wczesnoafgańskim po podbiciu przez muzułmanów hinduistycznych Indii. Tu podziwiamy m.in. drugi co do wysokości minaret w Indiach, Qutab Minar (73 m) oraz nie podlegającą erozji rdzą. żelazną kolumnę z V w. Wieczorem wyruszamy pociągiem w prawie 1000-kilometrową podróż na południowy zachód, do położonego w pobliżu granicy z Pakistanem Jaislameru.

6.02
Rano docieramy do "złotego" Jaisalmeru, nazywanego tak od koloru piaskowca ,z którego budowano domy. Zamieszkujemy w hotelu Peacock i wyruszamy na zwiedzanie miasta. Podziwiamy misternie zdobione fasady kupieckich domów, zwanych haveli. Odwiedzamy dwa najbogatsze z nich: Nathmal-ki Haveli oraz Patwon-ki Haveli, z niezwykłą ornamentyką fasad i bogatym wyposażeniem wnętrz. Spacerujemy po starych uliczkach , chłonąc atmosferę jak z baśni tysiąca i jednej nocy.

7.02
Rankiem udajemy się na zwiedzanie fortu w Jaisalmerze - potężnej budowli z XII w. z 10-metrowej wysokości murami i licznymi basztami. Wewnątrz fortu oglądamy pałac maharadży Maharwala oraz kompleks pięknie rzeźbionych w marmurze świątyń dżinijskich (XII - XIV w.). Po południu udajemy się na rozciągającą się na zachód od miasta pustynię Thar. Po drodze odwiedzamy stare grobowce królewskie - cenotafy Bada Bagh, będące ulubionym miejscem odwiedzin przez mieszkańców Jaisalmeru oraz zaglądamy do pustynnej wioski. Późnym popołudniem przemierzamy na wielbłądach fragment piaszczysto-kamienistej pustyni Thar, kończąc przejażdżkę na wydmie ze spektakularnym widokiem zachodu słońca. Późnym wieczorem opuszczamy Jaisalmer, wyruszając w stronę Jodhpuru.

8.02
Następnego dnia przed świtem przybywamy do Jodhpuru, zwanego "błękitnym miastem" z racji koloru fasad domów. Zwiedzanie rozpoczynamy od wspaniałego fortu Mehrangarh, założonego w XV wieku, usytuowanego na 150-metrowym skalistym wzgórzu. Podziwiamy potężne mury i bramy fortu oraz rezydencję maharadży z Pałacem Perłowym na czele, z bogatą kolekcją malarstwa, strojów, broni, instrumentów muzycznych, lektyk i turbanów. Odwiedzamy także małą hinduistyczną świątynię, położoną na terenie fortu, poświęconą bogini Chamunda Mahaji. Po południu spacerujemy zaułkami starej dzielnicy Bramaputtri a wieczorem zaglądamy na główny plac targowy.

9.02
Rankiem wyruszamy na zwiedzanie okolicznych wiosek, zamieszkałych przez religijną wspólnotę Bishnoi - ludu charakteryzującego się niezwykłym poszanowaniem przyrody. Odwiedzamy tradycyjne domostwo Bishnoi oraz trzy lokalne warsztaty rzemiosła artystycznego. Przyglądamy się także miejscowej florze i faunie. Po południu chłoniemy atmosferę starego Jodhpuru,, degustując m.in. lokalny przysmak "makhani lassi", czyli mleczny deser z szafranem. Wieczorem odwiedzamy hinduistyczną świątynię poświęconą Krisznie.

10.02
Rankiem wyruszamy na południowy wschód, aby po kilku godzinach dotrzeć do jednego z najpiękniejszych świątynnych kompleksów dzinijskich w Indiach, Ranakpuru. Podziwiamy najważniejszą świątynię w tym kompleksie, Czaumukha, poświęconą dżinowi Adinatha, składającą się z 1444 różnych kolumn, z licznymi wieżyczkami zwanymi sikhara. Zaglądamy także do Świątyni Słońca, z ciekawymi rzeźbieniami na murach świątyni oraz do małej świątyni hinduistycznej. Podczas dalszej drogi na południowy wschód przecinamy górskie pasmo Arawali. Wieczorem docieramy do Udaipuru - najbardziej romantycznego miasta Indii, położonego nad jeziorem Pichola. Późnym wieczorem zaglądamy do hinduistycznej świątyni poświęconej bogowi Wisznu, przyglądając się wieczornej pudży, czyli składaniu darów ofiarnych.

11.02
Rankiem udajemy się na zwiedzanie Udaipuru, zwanego "białym miastem". Oglądamy poranne Zycie nad jeziorem Pichola, podziwiamy położony na jeziornej wyspie letni pałac władcy, obecnie zamieniony na luksusowy hotel. Zaglądamy do hinduistycznej świątyni Jagdish z połowy XVII wieku, zbudowanej w stylu indo-aryjskim. Docieramy do najważniejszej atrakcji miasta - Pałacu Miejskiego z XVI wieku - dawnej rezydencji maharadży. Tu podziwiamy liczne pałacowe komnaty wypełnione starymi meblami, malowidłami i antykami, z kilkoma dziedzińcami i ogrodami. Po południu wyruszamy w dalszą podróż, docierając do Chittoru. Rozpoczynamy zwiedzanie największego i najstarszego fortu w Indiach, położonego na 150-metrowym wzgórzu nad miastem Chittor. Oglądamy pięknie ozdobioną rzeźbami Wieżę Zwycięstwa z połowy XV w., hinduistyczną świątynię Słońca z XIV w. i potężne mury obronne o zachodzie słońca.

12.02
Następnego ranka kontynuujemy zwiedzanie rozległego fortu Chittor; zaglądamy do dawnego pałacu maharadży Rana Khumba, podziwiamy świątynię dżinijską Bhagawan Adinatha z XIV w., i kunsztownie ozdobioną Wieżę Sławy. W godzinach południowych opuszczamy Chittor i udajemy się na północ, do świętego miasta wyznawców islamu, Ajmeru., założonego w VII w. Tu odwiedzamy jedno z najbardziej znanych miejsc islamu w Indiach - grobowiec świętego sufickiego Chistiego, Dargar Sharif i otaczający go meczet z XVII w. Wieczorem docieramy do świętego miasta hinduistów, Puskharu.

13.02
Przed świtem wyruszamy na wzgórze położone nad miastem, zwieńczone hinduistyczną świątynią Savitri. Ze szczytu wzgórza podziwiamy miasteczko Puskhar o wschodzie słońca. Następnie, po zejściu udajemy się nad święte jezioro położone w centrum miasteczka, gdzie oglądamy poranne ablucje Hindusów w wodach jeziora. Po pobycie na ghatach zaglądamy do najważniejszej świątyni Puskharu, poświęconej bogowi Brahmie (jedyna tego typu świątynia na świecie). Następnie przyglądamy się barwnemu życiu miasteczka docierając do hinduistycznej świątyni Ramavaikunth, zbudowanej w stylu południowoindyjskim. Po południu opuszczamy Puskhar i wieczorem osiągamy stolicę Radżastanu, Jaipur.

14.02
Rano wyruszamy na zwiedzanie fortu usytuowanego mad miastem, Amberu, zbudowanego w XVI wieku z czerwonego piaskowca i marmuru. Do fortu docieramy na grzbiecie słonia, oglądając po drodze potężne mury oraz jezioro Maotha z położonym na nim ogrodem. Wewnątrz murów zwiedzamy pałac maharadży, z licznymi salami i dziedzińcami, będący mieszanką architektury hinduskiej i islamskiej. Po powrocie do centrum miasta oglądamy trzy najcenniejsze zabytki Jaipuru. Pierwszy z nich to Jantar Mantar - obserwatorium astronomiczne z licznymi budowlami służącymi do wyznaczania położenia słońca i gwiazd. Następnie zaglądamy do Pałacu Miejskiego z XVIII wieku, czyli dawnego pałacu maharadży zbudowanego w stylu będącym mieszanką stylów Radżputów, Mogołów i europejskich. Nasze zwiedzanie Jaipuru kończymy budowlą - symbolem miasta - Pałacem Wiatrów. Wieczorem opuszczamy pociągiem Jaipur docierając o północy do Delhi.

15.02
Rankiem wyruszamy na zwiedzanie najważniejszych zabytków położonych w centrum Delhi. Rozpoczynamy od Czerwonego Fortu - dawnej rezydencji mogolskich władców, z licznymi pałacami, Meczetem Perłowym i rozległymi ogrodami. Następnie zaglądamy do największego meczetu stolicy, Meczetu Piątkowego, na którego dziedzińcu może pomieścić się 20 000 osób. Oba pochodzące z XVII wieku zabytki reprezentują styl mogolski łączący cechy sztuki perskiej i indyjskiej. Spacerujemy wąskimi uliczkami starego Delhi, zaglądając do gurdwary - świątyni Sikhów. Wieczorem opuszczamy centrum miasta, udając się na lotnisko.

16.02
Przelot na trasie Delhi - Monachium - Warszawa - zakończenie wyprawy.






© Copyright by Zbigniew Bochenek. Design by Jac.